Ząbkowanie - okres w życiu naszego dziecka, który zarówno jemu jak i nam rodzicom ściąga sen z powiek. Objawy ząbkowania mogą u każdego dziecka wyglądać inaczej, każde dziecko również przechodzi to mniej lub bardziej intensywnie, musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Musimy wiedzieć jak pomóc swojemu dziecku, by złagodzić jego ból.

Kalendarz ząbkowania u każdego dziecka to proces indywidualny. Zazwyczaj pierwsze ząbki pojawiają się między 5 a 6 miesiącem życia, ale nie bądźmy zaskoczeni, jeśli zobaczymy je wcześniej. Może się także zdarzyć, że ząbki zaczną wyrzynać się później, nie jest to nic złego i nie powinno nas to niepokoić, ale jeśli do 1 roku życia nie zauważasz żadnych symptomów skonsultuj to z pediatrą lub stomatologiem.  Zazwyczaj proces wyrzynania się zębów mlecznych przebiega stopniowo, ale może się zdarzyć, że nagle zacznie rosnąć kilka ząbków na raz, co oczywiście skumuluje objawy u naszego maleństwa. Cały proces ząbkowania, czyli wyrośnięcie 20 ząbków powinno zakończyć się do 30 miesiąca życia dziecka.

Jak rozpoznać ząbkowanie u dziecka? Objawy wcale nie są takie oczywiste i nie istnieje gotowa lista charakterystycznych symptomów. Należy bacznie obserwować zachowanie naszego dziecka.

Pierwszym objawem wyrzynania się mleczaków jest nadmierne ślinienie się dziecka, oraz wkładanie rączek lub innych przedmiotów do buzi. Jest to normalne, dziąsła przy ząbkowaniu swędzą, a gryzienie czegokolwiek łagodzi to odczucie. Jednak zbyt obfite ślinienie może podrażnić skórę wokół ust dziecka. Należy odpowiednio ją pielęgnować, aby nie doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych lub wysypki. Wycieraj często skórę wokół ust, osuszaj i nawilżaj kremem ochronnym dla dzieci, używaj śliników, dbaj aby zarówno śliniaczki jak i ubranka wokół szyi i buzi były zawsze suche. Złagodź ból swojej pociechy stosując gryzaki. Na rynku jest dostępna cała ich gama. Świetnie sprawdzają się te, które można schłodzić w lodówce. Nie tylko zmniejszają dyskomfort spowodowany swędzeniem/bólem, ale też delikatnie koją opuchnięte dziąsła. Poza wymienionymi metodami warto zaopatrzyć się w żel na ząbkowanie, który dostaniemy w każdej aptece.

Do najczęstszych objawów ząbkowania możemy zaliczyć rozdrażnienie, marudzenie, płacz i niespokojny sen. Może pojawić się również utrata apetytu. Często występują również: podwyższona temperatura ciała, biegunka lub zaparcia, katar, kaszel a nawet ból uszu. Tych objawów nie należy bagatelizować, ponieważ mogą być objawem innych chorób. Kontroluj czy temperatura ciała nie przekracza 38C i nie utrzymuje się powyżej 3 dni. Pamiętaj małe dziecko może szybko się odwodnić. Jeśli coś Cię zaniepokoi skontaktuj się z pediatrą.

Kalendarz wyrzynania się ząbków mlecznych:

6 – 12 miesiąc     jako pierwsze pojawiają się siekacze środkowe dolne (tzw. jedynki dolne)

6 -16 miesiąc      siekacze środkowe górne (tzw. jedynki górne)

6 -19 miesiąc      siekacze boczne dolne i górne (tzw. dwójki)

15 -24 miesiąc     kły dolne i górne (spiczaste, trzecie zęby)

10 - 30 miesiąc    pierwsze i drugie trzonowce

 

Gdy już ząbki się pojawią, pamiętaj, aby od samego początku o nie dbać!