Na rynku dostępnych jest cała masa pięknych, kolorowych zabawek, co kupić na powitanie maluszka, który pojawił się w najbliżej rodzinie, u przyjaciół bądź znajomych. To pytanie zadaje sobie nie jeden z nas.

Wybierając prezent dla niemowlaka kierujmy się zawsze zasadą, że zabawka musi być bezpieczna! Niemowlę nie potrzebuje zabawki z wieloma funkcjami, prosta zabawka w zupełności wystarczy. Dostosujmy prezent do wieku dziecka. Wybierając zabawkę dla dziecka w każdym wieku należy zadbać o to, aby pobudzała wyobraźnię lub rozwój fizyczny dziecka. Książki w każdym wieku są ważne dla rozwoju języka, komunikacji oraz rozwoju wyobraźni i kreatywności. Zabawki elektroniczne, a nawet niektóre zabawki mechaniczne na początku będą zabawne i stymulujące, ale później dziecko przestanie się nimi interesować. Ponadto mniej znaczy lepiej; raczej mieć kilka ekscytujących zabawek niż stos zabawek, którymi dziecko nie chce się nawet bawić.

Pierwsze 3 miesiące życia dziecka charakteryzują się szybkim rozwojem psychomotorycznym i układu wzrokowego. Dziecko reaguje na zmianę dźwięków, zwraca uwagę na poruszające się przedmioty. Niemowlęta w tym wieku jeszcze nie potrafią łapać i bawić się zabawkami. Ostrość wzroku jest u nich bardzo słaba, widzą z odległości ok 20cm, nie dostrzegają więc szczegółów, ani nie rozróżniają kolorów. Ich wzrok przyciągają kontrastowe obrazy oraz poruszające się obiekty. Pierwsze zabawki dla noworodka powinny być wyraziste i kolorowe. Najlepsze będą karuzele lub zawieszki możemy je zawiesić nad łóżeczkiem, kołyską czy wózkiem. Większość z nich ma wbudowane pozytywki, wybierajmy takie, których dźwięki nie są zbyt głośne, najlepsze są te delikatne, stłumione. Niemowlęta potrzebują zabawek które będą mogły włożyć do ust, ponieważ w ten sposób odkrywają swój świat. Później ból ząbkowania łagodzą gryzieniem swoich zabawek. Wybierz gryzaki i zabawki naturalne, wykonane z nietoksycznych materiałów. Kiedy maluch będzie spędzał więcej czasu na brzuszku na podłodze, może już próbować sięgać po przedmioty rękoma. Tak więc każda ekscytująca zabawka na podłodze przyciągnie jego uwagę. To w naturalny sposób zachęci dziecko do poruszania się i raczkowania.

Kiedy dziecko ma 1-3 lata, uczy się za pomocą zmysłów. Niezastąpione będą wtedy wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjno-stymulujące,co pozwoli maluchowi odkrywać i tworzyć różne rodzaje zabaw. Małe dzieci uwielbiają przewozić różne rzeczy. Dlatego samochody i wózki, czy skrzynie na kółkach są tak fascynujące dla dzieci. Dzieci pokochają również układanie i budowanie, dlatego popularne są różne rodzaje klocków i puzzli. Pamiętaj, że w tym wieku dzieci będą wykorzystywać coraz więcej własnej wyobraźni i kreatywności. Puste pudełko kartonowe lub kawałek drewna może być najlepszą zabawką na świecie!

W wieku około 3 lat dzieci zaczynają więcej bawić się w grupie i tworzą reguły społeczne w swoich zabawach. Ich wyobraźnia odgrywa większą rolę, a dzieci często bawią się w odgrywanie ról, podczas których mogą tworzyć własne światy. Kostiumy, zabawkowe kuchnie, garaże, namioty, domki do zabawy itp. będą coraz częściej używane w tym wieku. Dodatkowo dzieci będą cieszyć się wszystkimi zabawkami odkrywającymi ich twórcze talenty.

W przypadku zabawek udostępnionych do sprzedaży, nie ma dobrych i złych zabawek. Najważniejsze to pozwolić dziecku na wybór i nie pozwolić, by nasze własne uprzedzenia powstrzymały dzieci od używania wyobraźni. Jak wspomniano, najlepsza zabawka to taka, która pobudza wyobraźnię dziecka. I w większości przypadków jest to najprostszy dostępny przedmiot.