Wielu rodziców, zwłaszcza świeżo upieczonych, staje przed dylematem, czy używać smoczka. W zależności od tego, kogo zapytasz, usłyszysz, że smoczek ułatwia życie, lub uważa się, że jest to początek złego nawyku, który może być bardzo trudny do zerwania. Dla rodziców, którzy nie są pewni, czy chcą używać smoczka, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są zalety i wady.

Zalety smoczka

Według  American Academy of Pediatrics stosowanie smoczka zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). AAP zachęca rodziny do używania smoczka podczas kładzenia dziecka na drzemkę lub do łóżka, ale zaleca, aby nigdy nie przyczepiać smoczka do dziecka lub łóżeczka, ponieważ może to stwarzać ryzyko zadławienia.

Niemowlęta mają naturalne pragnienie ssania. Ssannie smoczka zapewia dziecku spokój i ukojenie. Smoczki mogą być świetnym sposobem na nauczenie się samodzielnego uspokajania bez konieczności trzymania, kołysania lub karmienia.

Wiele rodzin zachęca również do używania smoczka, ponieważ może być łatwiej odzwyczaić dziecko od smoczka niż przełamać nawyk ssania palców lub kciuków.

Wady smoczka

Jeśli planujesz karmić piersią, zbyt wczesne wprowadzenie smoczka dziecku może mieć wpływ na to, jak dobrze dziecko przyjmie karmienie piersią. Sposób, w jaki dziecko przystawia się do brodawki, różni się od sposobu, w jaki dziecko przystawia się do smoczka lub butelki, dlatego AAP sugeruje odczekanie 3-4 tygodni lub do czasu ustalenia skutecznego harmonogramu karmienia, aby wprowadzić dziecko do smoczka.

Długotrwałe używanie smoczka może wpłynąć na rozwój jamy ustnej i zębów dziecka. Może to prowadzić do  problemów dentystycznych,  takich jak przegryzienie lub zgryz krzyżowy. Badania  sugerują również, że używanie smoczka może prowadzić do wyższych wskaźników infekcji ucha wewnętrznego.

Wskazówki dotyczące używania smoczka

Jeśli Twoje dziecko nie jest zainteresowane smoczkiem, nie zmuszaj go.

Utrzymuj smoczek w czystości. Układ odpornościowy niemowląt musi się rozwinąć, więc dokładne czyszczenie smoczka między jego użyciem pomoże w ochronie przed chorobami.

Używaj smoczka w odpowiednim rozmiarze dla swojego dziecka.

Jeśli nie masz pewności, czy wprowadzić smoczek dziecku, porozmawiaj z pediatrą. Ostatecznie „właściwa decyzja” to decyzja, z którą Ty i Twój partner czujecie się najbardziej komfortowo.