Kiedy powinnaś odstawić dziecko od piersi, wybór całkowicie zależy od Ciebie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz inne instytucje zdrowotne zalecają karmienie niemowląt wyłącznie piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia oraz dalsze podawanie mleka matki równolegle z innymi pokarmami – określanymi jako pokarmy uzupełniające – co najmniej do ukończenia drugiego roku życia. Niektóre mamy mogą zdecydować się na odstawienie dziecka od piersi już w wieku sześciu miesięcy, podczas gdy inne decydują się na dłuższe karmienie. Większość pediatrów sugeruje, że najlepiej jest karmić piersią do pierwszego roku życia. Jednak za każdym razem, gdy zdecydujesz się odstawić dziecko od piersi, upewnij się, że jest ono szczęśliwe i odstawiane od piersi bez łez.

Proste wskazówki, jak odzwyczaić malucha karmionego piersią

Przygotuj się: Odstawienie od piersi to nie tylko proces fizyczny. Dla większości mam wiąże się z dużymi emocjami. To koniec specjalnego fizycznego połączenia, którym dzielisz się ze swoim dzieckiem. Tak więc pierwszym krokiem jest upewnienie się, że jesteś gotowa. Jeśli wycofasz się po kilku próbach odstawienia od piersi, będzie to dla Ciebie trudniejsze.

Kiedy dziecko prosi o pierś, postaraj się zwrócić jego uwagę na coś innego. Bądź konsekwentna, w przeciwnym razie cały proces potrwa dłużej

Ogranicz sesje karmienia : naprzemiennie karm piersią i butelką. Zacznij od użycia butelki na jeden posiłek, powoli zwiększaj liczbę sesji karmienia butelką, aby ułatwić dziecku odstawienie od piersi. Karmienie piersią zastąp zdrowym i pożywnym posiłkiem

Możesz przekazać karmienie przed drzemką lub przed snem partnerowi. To duża zmiana w rutynie malucha, która przeniesie uwagę z faktu, że nie karmisz go na fakt, że robi to teraz tatuś. Jest to zwykle mile widziana zmiana, która daje ojcom szansę na spędzenie czasu z dzieckiem.

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem : Małe dzieci są rozsądne. Powiedz dziecku, że dorasta i musi nauczyć się jeść jak „duży chłopiec lub dziewczynka”. Jest to świetne, aby pomóc Twojemu dziecku przygotować się na zmianę.

Niezależnie od tego, jaką porę i metodę jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią wybierzesz , nie bądź zbyt wymagająca wobec siebie i dziecka. To dla Was obojga znacząca zmiana pod względem fizycznym, hormonalnym i emocjonalnym, dlatego postępuj ostrożnie i w przemyślany sposób.